رینود، اسکلرودرمی، و اختلالات همراه

0
2966

توجه: این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی بیماران بوده و به هیچ عنوان جهت ارائه مشاوره پزشکی تخصصی نمی باشد. لذا انجمن جراحان عروق ایران نمی تواند مسئولیت هر گونه ضرر و زیان ناشی از استفاده از این اطلاعات را در روند درمان بیماران بپذیرد. لازم است در تمام موارد بیماران با یک جراح عروق مشورت نمایند و مطابق دستورات ایشان عمل نمایند.

رینود چیست؟

رینود یک وضعیت شایع است که در آن خونرسانی انتهاها قطع و یا کاهش می یابد. این بیماری معمولاً روی انگشتان دست و انگشتان پا تأثیر می گذارد، اما گاهی اوقات در بینی یا گوش ها نیز ایجاد می شود. حملات معمولاً در اثر سرما یا تغییر ناگهانی دما برانگیخته می شوند. در هنگام حمله، قسمت آسیب دیده ابتدا سفید می شود، سپس هنگامی که بافت ها اکسیژن را مصرف کردند آبی رنگ می شود و در نهایت هنگامی که شریان ها شل شدند و جریان خون تازه شد به رنگ قرمز روشن می شود.

رینود می تواند از نظر شدت، از خفیف تا شدید متفاوت باشد و نیازمند درمان باشد. هرکسی در هر سنی ممکن است از رینود رنج ببرد، اما زنان جوان بیشتر در معرض خطر هستند. به نظر می رسد که بیشتر تغییر دما است که باعث حمله می شود تا فقط قرار گرفتن در معرض سرما، بنابراین اگرچه در زمستان  بدتر است، اما ممکن است در تابستان نیز رخ دهد. استرس یا اضطراب نیز می تواند حمله رینود را برانگیزد. برخی از موارد رینود با برخی بیماری های دیگر همراه است (به نام رینود ثانویه).

اسکلرودرمی چیست؟

اگرچه بیش از ۹۵٪ بیماران مبتلا به اسکلرودرمی مبتلا به رینود هستند، اما احتمال ابتلا به بیماری اسکلرودرمی در رینود اندک است. در مردان کمتر از ۲٪ و در مردان ۶٪ است. کلمه اسکلرودرما به معنای سخت شدن پوست است، اگرچه این بیماری محدود به پوست نمی شود. این بیماری از بافت همبند است، همان بافتی است که اجزای بدن ما را در کنار هم نگه می دارد. بنابراین، نه تنها پوست ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، بلکه در ارگان های داخلی بدن نیز وجود دارد. اکثر مبتلایان فرم خفیفی دارند که درگیری پوستی محدودی وجود دارد و معمولا دست ها و پاها درگیرند و سفت و براق می شوند. مری نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد و مشکل در خوردن و بلع ایجاد شود.

در بعضي از بيماران رسوبات كلسيمي کوچکی نیز در زير پوست (کلسینوز) تشكيل مي شود كه باعث زخم مي گردد. در فرم شدیدتر که اسکلرودرمی منتشر نامیده می شود، نواحی گسترده ای از پوست و اندام های داخلی مانند ریه ها، قلب، روده و کلیه ها تحت تأثیر قرار می گیرند. اسکلرودرما لوکالیزه را می توان به دو نوع تقسیم کرد:

  • Morphea scleroderma (مورفه آ)
  • Linear scleroderma (خطی)

این شرایط چگونه تشخیص داده می شوند؟

شرح حال در این بیماری از همه مهمتر است. آزمایش خون ممکن است کمک کند ، همینطور می توان رگ های خونی کوچک در پایه ناخن را بررسی کرد که به آن کاپیلاروسکوپی ناخن می گویند.

آیا ارثی است؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه  رینود یا اسکلرودرمی به طور مستقیم به ارث رسیده اند وجود ندارد. با این وجود یک استعداد ژنتیکی وجود دارد، به طوری که اگر یکی از بستگان دارای مشکل باشد احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.

چگونه درمان می شوند؟

جراح عروق معالج شما ممکن است گشاد کننده عروق (وازودیلاتور) تجویز کند، این داروئی است که رگهای خونی را شل می کند. گاهی اوقات، ممکن است متخصص شما جراحی را بنام سمپاتکتومی توصیه کند که شاید مفید باشد. این جراحی شامل قطع یا از بین بردن اعصاب است که باعث انقباض عروق می شود. این عمل برای رینود پاها موفقیت آمیزتر است، اما برای اکثر موارد توصیه نمی شود زیرا معمولاً فواید طولانی مدت ایجاد نمی کند.

افرادی که در سنین نوجوانی دچار رینود می شوند، اغلب شکلی خوش خیم دارند و با افزایش سن از بین می رود. متأسفانه این در همه موارد صحیح نیست و گاهی اوقات رینود ادامه دارد. در حال حاضر درمانی برای اسکلرودرمی وجود ندارد، اما بسیاری از درمان های مؤثر برای کاهش علائم خاص وجود دارد. از آنجا که هر مورد متفاوت است، باید این موارد را با جراح عروق خود در میان بگذارید.

چگونه می توانید به خودتان کمک کنید؟

چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید و ممکن است به شما کمک کنند. مهمترین چیز این است که سیگار را متوقف کنید، ورزش منظم داشته باشید و خود را گرم نگه دارید.

سیگار کشیدن

اگر سیگاری هستید باید انگیزه مصمم داشته باشید تا کاملاً آن را ترک کنید. تنباکو مضر است زیرا باعث انقباض رگ های خونی می شود و جریان خون را به سمت نوک انگشتان کاهش می دهد. پزشک معالج شما باید با شما در مورد راهکارهایی برای ترک سیگار صحبت کند یا شما را برای ترک نزد مشاور ترک سیگار بفرستد. جایگزین نیکوتین نیز ممکن است کمک کند و شما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

غذا خوردن برای گرم شدن و گرما

خوردن و نوشیدن می تواند به شما در گرم نگه داشتن کمک کند. برای حفظ انرژی خود سعی کنید مقدار زیادی وعده غذایی کوچک میل کنید، غذاهای پر پروتئین، شیر، گوشت، ماهی و سبزیجات تازه بهترین هستند. غذاها و نوشیدنی های گرم ضروری هستند.

ورزش

ورزش آرام به گردش خون شما کمک می کند. سعی کنید از نشستن به مدت طولانی خودداری کنید. بلند شوید و در اطراف اتاق قدم بزنید ، دستها و پاها را برای حفظ گردش خون حرکت دهید. با این حال اجازه ندهید که انگشتان دست یا انگشتان پا سرد شوند. در هوای سرد ورزش را در داخل خانه انجام دهید.

لباس و پوشش

از پوشیدن لباس های تنگ خودداری شود زیرا این امر می تواند جریان خون را محدود کند. دست و پا همیشه باید به اندازه کافی پوشانده شوند. از روسری باید برای گرم نگه داشتن صورت در هوای سرد استفاده شود و کلاه و چند لایه لباس برای گرم نگه داشتن سر و تنه باید استفاده شود. پاها به ویژه مستعد سرد شدن هستند، بنابراین یک جفت جوراب ضخیم خوب ضروری است. کفش و لباس مرطوب باید در اسرع وقت عوض شوند.

شرایط مرتبط

انگشت سفید ناشی از لرزش (VWF: Vibration White Finger) 

افرادی که با ابزارهای ارتعاش کار می کنند، تمایل به ایجاد رینود دارند، بخصوص اگر لرزش شدید و فرکانس پایین باشد. این حالت می تواند حتی پس از متوقف شدن کار دائمی شود. VWF یک بیماری صنعتی است که ممکن است واجد شرایط جبران خسارت باشد.

سرمازدگی (Chilblains)

این حالت معمولاً در انتها ها شامل انگشتان دست، انگشتان پا و گوش ظاهر می شود. ممکن است ابتدا پوست خارش پیدا کند، سپس قرمز، متورم و دردناک در لمس شود. سرمازدگی در نتیجه گردش خون معیوب در نتیجه تماس با سرما رخ می دهد. از لباس هایی که موجب سائیدگی می شوند باید اجتناب شود.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روی پوشش و آستر مفاصل تأثیر می گذارد. این پوشش مایعی را تولید می کند که مفصل را روان می کند و در صورت ابتلا به آرتریت روماتوئید دچار التهاب و تورم می شود. مایع بیشتری تولید می شود که باعث ایجاد مفاصل متورم و قرمز رنگ می شود. حدود ۱۰٪ مبتلایان به روماتیسم مبتلا به رینود ثانویه هستند.

لوپوس اریتماتو سیستمیک

این بیماری با راشی که گاهی در هر دو گونه و پل بینی دیده می شود و التهاب مزمن رگ های خونی و بافت های همبند بدن شناخته می شود. همراهی با خستگی، درد مفاصل، زخم دهان، ریزش مو و رینود وجود دارد.

اریترومیالژی

این یک بیماری مزمن است که با گرمی، درد و قرمزی مداوم مشخص می شود و عمدتا روی پاها و ساق پا تأثیر می گذارد. اکثر مبتلایان علائم رینود را نیز تجربه می کنند.

رینود ناشی از دارو یا مواد شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی در محل کار (وینیل کلرید) یا داروهایی مانند بتابلوکرها، داروهای میگرن یا ضد بارداری های خوراکی ممکن است باعث نارسایی رینود شود ، بنابراین اگر دارویی برای شما تجویز شود و علائم مشابه رینود را تجربه کنید، به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا در صورت امکان دارو را تغییر دهد.

Print Friendly, PDF & Email

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید